Vrtec je dolžan otrokom zagotavljati varno hrano. Da bi hrana bila varna, mora biti ustrezno pripravljena, transportirana in tudi postrežena. Nekatera živila predstavljajo večje tveganje, zato so pri izboru jedi, ki jih prinašamo v vrtec potrebne omejitve.

Praznovanje rojstnega dne v vrtcu in drugih dogodkov (poslavljanje otroka iz vrtca…) so za otroka pomembni in imajo tudi vzgojni pomen.

Praviloma starši ne smejo prinašati hrane v vrtec zaradi zagotavljanja zdravstvene ustreznosti živil po Zakonu o zdravstveni ustreznosti živil, izdelkov ter snovi, ki prihajajo v stik z živili (Ur.l.RS, št. 52/00) in priporočilih Zavoda za zdravstveno varstvo.

Izjemoma (izrecno na željo staršev, nikoli na zahtevo vrtca) smejo starši prinesti v vrtec živila, ki morajo biti v originalni embalaži z ustrezno deklaracijo, iz katere je razvidno, da se živilo lahko hrani na sobni temperaturi:

• sadje (sveže in/ali suho),
  • industrijsko embalirane sadne sokove
  • industrijsko pripravljeno suho pecivo (v originalni embalaži)

Nekatera živila predstavljajo večje tveganje, zato so pri izboru jedi, ki jih prinašamo v vrtec, potrebne omejitve. V vrtec je prepovedano prinašati:

• doma pripravljenih slaščic,
  • kremnih slaščice iz slaščičarne,
  • industrijskih kremnih slaščic (tort, pit, kremnih rezin, pudingov, krem…),
  • sladoledov in
  • živil, ki zahtevajo neprekinjeno hladno verigo.

Otrok si bo dogodek zapomnil po dogodivščinah in ne po vrsti in količini zaužite hrane. Ker smo tudi Eko vrtec in skrbimo, da se otroci zdravo prehranjujejo, priporočamo staršem, da če želijo prinesti hrano, naj bo to sveže in suho sadje, ali pa 100% sok.

Želja nas vseh, ki z otroki oziroma zanje delamo je, da bi bili naši otroci zdravi in bi se v vrtcu dobro počutili.

Zloženka Prinašanje hrane v vrtec